Get Adobe Flash player


Ogłoszenia Duszpasterskie

 ROK

ŻYCIA KONSEKROWANEGO

2. Niedziela Wielkiego Postu –  Rok B

1 marca 2015 r.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

„Radością i nadzieją napawa fakt, że znów rozkwita dziś starożytny stan dziewic Bogu poświęconych, którego istnienie w chrześcijańskich wspólnotach jest poświadczone od czasów apostolskich” (VC 7).

Niektóre kobiety odkrywając w Chrystusie Oblubieńca, postanawiają powierzyć mu się w całości i swoim stylem życia zapowiadać Królestwo, w którym „żenić się nie będą”. W Polsce mamy obecnie 194 dziewice konsekrowane.

 • Trwa wielkopostna akcja trzeźwości jako jedna z form pokuty
 • Kolekta dzisiejsza w II Niedzielę Wielkiego Postu na Seminarium w przyszłą niedzielę na światło - przed kościołem do puszki na Misyjne Dzieło Pomocy Ad Gentes
 • W środę Uroczystość  Św.  Kazimierza Królewicza
 • W tym tygodniu I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca
 • W czwartek Ognisko modlitwy za młodych. Modlitwa o powołania i za powołanych
 • W niedzielę Msza święta w intencji Kobiet
 • W tym tygodniu NIE BĘDZIE Odwiedzin Chorych tylko w czasie rekolekcji
 • Za pobożny udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach możemy dostąpić Odpustu Zupełnego pod zwykłymi warunkami.
 • Prasa katolicka:  Gość Niedzielny /ludzie spod krzyża Św. Szymon z Cyreny /
 • W poniedziałek katecheza dla dzieci komunijnych po mszy wieczornej w Wilamowej we wtorek przed Drogą Krzyżową


6. Niedziela Zwykła –  Rok B

15 lutego 2015 r

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

„Na Zachodzie od pierwszych stuleci istnienia Kościoła praktykowano życie monastyczne i powstawały bardzo różnorodne jego formy, należące zarówno do tradycji cenobickiej, jak i eremickiej” (VC 6).

Św. Hieronim przetłumaczył na język łaciński pierwszą regułę zakonną spisaną przez św. Pachomiusza. Hieronim założył w okolicach Betlejem dwa klasztory: męski i żeński. Wkrótce idea monastyczna rozprzestrzeniła się na ziemie imperium rzymskiego i powstało wiele wspólnot.


 • Zgodnie ze zwyczajem w niedzielę, poniedziałek i wtorek to Dni Adoracji Najświętszego Sakramentu.
 • W Środę Popielcową rozpoczyna się Wielki Post przygotowujący nas do obchodu Misterium Paschalnego. Posypanie głów popiołem. Obowiązuje post ścisły jakościowy i ilościowy. Rozpoczyna się czas przygotowania do sakramentu pokuty i Komunii Wielkanocnej
 • Przykazanie kościelne zobowiązuje wiernych do powstrzymania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu
 • Od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu przypadają kwartalne dni modlitwy o ducha pokuty
 • rekolekcje parafialne w tym roku zaplanowałem między 12 a 15 marca
 • Za  udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach możliwy jest Odpust Zupełny pod zwykłymi warunkami
 • Na Drogę Krzyżową można przynosić wypominki za zmarłych
 • Gość Niedzielny   5,-  "Do Postu Gotowi…"
 • Droga Krzyżowa dla młodzieży w czwartek po mszy wieczornej


Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

„Monastycyzm wschodni szczególnie ceni sobie nawrócenie, wyrzeczenie się siebie i skruchę serca, dążenie do hezychii, czyli wewnętrznego pokoju i nieustanną modlitwę, post i czuwania, walkę duchową i milczenie, paschalną radość z obecności Pana” (VC 6).

W V wieku nauczyciel Arseniusz usłyszał słowa: „uciekaj, milcz i bądź spokojny”. Odpowiedział na nie, podejmując życie na pustyni. Uważa się go za prekursora głębokiej tradycji duchowej Wschodu, zmierzającej do scalenia osobowości ludzkiej przez nieustanną pamięć o Bogu.


 • Dziś kolekta na światło. Bóg zapłać za ofiarę
 • Od przyszłej niedzieli Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem
 • W środę 11 lutego Światowy Dzień Chorego.
 • W sobotę przypada Święto Św. Cyryla i Metodego patronów Europy.
 • Gość Niedzielny   5,-
 • W poniedziałek  katecheza dla dzieci komunijnych po Mszy wieczornej zaś w Wilamowej o 15. 15

 • W czwartek katecheza dla bierzmowanych kl. III w Starym Paczkowie
 • W sobotę o 16. oo w Wilamowej klasa III4. Niedziela Zwykła –  Rok B

1 lutego 2015 r.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

„Już w pierwszych wiekach Kościoła byli ludzie, którzy czuli się powołani do naśladowania Słowa Wcielonego, które przyjęło postać sługi, i postanowili pójść za Nim w sposób swoisty i radykalny” (VC 4).

Ikoną życia konsekrowanego w pierwotnym Kościele stał się św. Antoni. Gdy chrześcijaństwo stało się religią państwową i przestała istnieć potrzeba oddawania życia za wiarę, wypracował on nowy model męczeństwa polegający na dożywotniej kontemplacji na pustyni w całkowitym wyrzeczeniu się siebie i surowej ascezie.

 • Dziś kolekta na Seminarium Duchowne w Opolu, za tydzień na światło. Bóg zapłać za ofiarę
 • W poniedziałek Święto Ofiarowania Pańskiego. Matki Bożej Gromnicznej. W trakcie liturgii błogosławieństwo świec /gromnic/. Zbiórka na klasztory klauzurowe
 • W poniedziałek w ramach przygotowanie do I komunii św. wręczenie dzieciom świec i książeczek "Droga do Nieba"
 • We wtorek Św.  Błażeja błogosławieństwo gardła ku jego czci
 • W czwartek Św.  Agaty błogosławieństwo wody i chleba ku jej czci
 • W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca
 • W sobotę Odwiedziny Chorych od 9. 3o
 • Gość Niedzielny / II część filmu i św. Teresie z Avila/ cena 5,-
 • We wtorek w Wilamowej o 15 15. katecheza dla dzieci komunijnych. W sobotę o 16. oo katecheza dla bierzmowanych kl. I gimnazjum
 • We wtorek w Starym Paczkowie po Mszy wieczornej katecheza dla dzieci komunijnych, w czwartek dla bierzmowanych kl. I gimnazjum
 • Rekolekcje dla maturzystów. Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, zaprasza na rekolekcje dla maturzystów. W tym roku rekolekcje odbędą się w dniach 13-15 marca (przyjazd w piątek od 15. oo do 16. 3o, zakończenie w niedzielę ok. 13. oo). Rekolekcjom, które poprowadzi ks. Jerzy Krawczyk, ojciec duchowny seminarium, przyświecać będzie hasło: „Na Twoje słowo zarzucę sieci” (Łk 5,1-11).
 • Oferta Radia Doxa. Już od najbliższego poniedziałku (święto Ofiarowania Pańskiego) w programie Radia Doxa nowość: "Dar i tajemnica", czyli kilka myśli o życiu konsekrowanym. To cykl krótkich audycji o życiu konsekrowanym, których emisja trwać będzie przez cały rok, do 2 lutego 2016 - kiedy kończy się Rok Życia Konsekrowanego. "Dar i tajemnica" od poniedziałku do piątku, po porannej transmisji Mszy św. (ok. 6:30) i wieczornym Różańcu (ok. 22:40). Radia Doxa można słuchać na 107,9 FM, a także na 89,6 FM (Kędzierzyn-Koźle), 96,7 FM (Nysa), 87,8 FM (Racibórz) oraz w Internecie na www.doxa.fm.
 • W środę o 14. oo w Starym Paczkowie demontaż Stajenki w kościele3. Niedziela Zwykła –  Rok B

25 stycznia 2015 r.

Św. Jan Paweł II o życiu konsekrowanym

„W przyszłości mogą powstać nowe, różnorodne formy życia konsekrowanego, ale niezmienna pozostanie istota tego wyboru, który wyraża się w radykalnym darze z siebie składanym z miłości do Pana Jezusa, a w Nim do każdego członka ludzkiej rodziny” (VC 3).

„Co ja z tego będę miał?” – to wiele razy powtarzane pytanie ma niestety niewiele wspólnego z życiem konsekrowanym. „Kocham, więc daję” – ta logika inspiruje do złożenia ślubów: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.


 • Za tydzień w sobotę 31 stycznia w kościele seminaryjnym w Opolu obchody Dnia Życia Konsekrowanego
 • Gość Niedzielny 5,-  i Mały Gość Niedzielny /najnowsza płyta Arki Noego - "Petarda"/
 • Za tydzień kolekta na Seminarium Duchowne w Opolu


2. Niedziela Zwykła –  Rok B

18 stycznia 2015 r.

Refleksja

Ewangelista Jan, opisując scenę spotkania z Samarytanką przy studni Jakubowej, ukazuje otwartość Jezusa wobec każdego człowieka. Samarytanie byli dla Żydów nieprzyjaciółmi. Nie przeszkodziło to jednak Jezusowi w podjęciu dialogu z Samarytanką, w której widział przede wszystkim człowieka. Dlatego jej nie odtrącił. Co więcej, poprosił ją o przysługę: „Daj mi pić!” (J 4,7), co wywołało u Samarytanki głębokie zdziwienie: „Jakżeż Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę [bym Ci dała] się napić?” (J 4,9).

Otwartość Jesusa prowadzi do spotkania i do bliższego wzajemnego poznania się. Jezus uczy nas, że w relacjach z ludźmi nie wolno kierować się uprzedzeniami czy stereotypami. One często odtrącają ludzi od siebie i są zarzewiem wrogości. Owszem, Samarytanka nie traktowała Jezusa z wrogością, jednakże okazywała Mu swoją wyższość. Najpierw wyraziła zdziwienie, że będąc Żydem prosił ją o wodę (por. J 4,9). Kiedy zaoferował jej dar „wody żywej” (J 4,10), reakcja Samarytanki była pełna wątpliwości. Z nutą ironii zapytała więc Jezusa, czy jest większy od patriarchy Jakuba, który sam pił z tej studni i podarował ją swemu potomstwu (por. J 4,11). Zmieniła nastawienie dopiero z momentem rozpoznania w Jezusie Mesjasza Bożego, a On z kolei pomógł jej odkryć i uznać prawdę o sobie.

Podobnie i nam, współczesnym chrześcijanom, Jezus uświadamia różne braki i grzechy. On też ofiaruje nam dar „wody żywej” dla przezwyciężenia naszych słabości, które są źródłem podziałów w nas i między nami.

Z listu pasterskiego Biskupa Opolskiego

 • Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
 • W środę dzień Babci i Dziadka. Msza święta ze specjalnym błogosławieństwem.
 • W niedzielę o 15. oo w świetlicy wiejskiej w Starym Paczkowie spotkanie kolędowe dla babć i dziadków.
 • Gość Niedzielny z płytą DVD o św. Teresie z Avila. Cena 5,-
 • W sobotę od 10. oo w Starym Paczkowie zbiórka na cele remontowe i sprzątanie  kościoła


Niedziela Chrztu Pańskiego

11 stycznia 2015 r.


Refleksja

Przez wiele lat w Jezusie dojrzewała świadomość misji, którą ma podjąć, aż pewnego dnia decyzja została podjęta. Jezus pozostawił dom, Matkę, pracę, którą dotąd się trudnił, i rozpoczął swoją misję. Możemy się domyślać, że chciał ją rozpocząć od czytelnego gestu, wyrażającego zmianę podstawowego kierunku życia... Do tego chrzest Janowy nadawał się doskonale. Zanurzenie w wodzie oznaczało bowiem właśnie pozostawienie dawnego życia i wynurzenie się do nowego.

Dzień chrztu w Jordanie był zatem dla Jezusa dniem przełomu, porównywalnym pod względem doniosłości być może jedynie z wydarzeniami paschalnymi. W tym dniu rozpoczęła się Jego misja wobec świata. Potwierdzają to wyraźnie wydarzenia następujące bezpośrednio po wyjściu Jezusa z wody. Oto otwierają się niebiosa, na Jezusa zstępuje Duch Święty oraz rozlega się głos Ojca: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Mk 1,11). Co ciekawe - opisy Ewangelistów świadczą o tym, iż te wydarzenia miały miejsce zdecydowanie bardziej ze względu na samego Jezusa niż ze względu na obecnych wówczas ludzi. Duch zstąpił na Jezusa, aby rzeczywiście umocnić Go w misji (a nie tylko po to, by okazać ludziom, iż Jezus jest pełen Ducha), Ojciec przemówił do Niego, aby utwierdzić Go w rozeznanej i podjętej decyzji (a nie tylko po to, by potwierdzić Jego misję przed ludźmi).

Możemy się jedynie domyślać, co działo się wówczas w sercu Jezusa. Wchodził przecież na drogę, od której zależało - bagatela - zbawienie ludzkości. Czy przeczuwał już, z jak wielkim niezrozumieniem się spotka? Że zostanie odrzucony? Jak straszną śmiercią przyjdzie Mu umrzeć?

ks. Grzegorz Strzelczyk


 • Kolekta dziś na ubezpieczenie budynków parafii. Bóg zapłać za ofiarę!
 • Dziś kończy się okres Bożego Narodzenia. zwyczajowo pozostawia się dekoracje do MB Gromnicznej
 • w poniedziałek Katecheza dla dzieci komunijnych w St. P, zaś we wtorek w Wilamowej po mszy wieczornej.
 • W czwartek katecheza dla bierzmowanych kl. III, W Wilamowej w sobotę przed Mszą wieczorną


2. Niedziela po Narodzeniu Pańskim

4 stycznia 2015 r.


Refleksja

„Słowo przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi”.

Wydaje się, że tak wiele w życiu musimy… Musimy pracować, uczyć się… Musimy się starać o to, by przyzwoicie żyć… I można prawie jednym tchem dodać: i musimy wierzyć, bo inaczej kiepski nasz los! Tu czeka nas zaskoczenie. Choć religijna roztropność, a nawet filozoficzne prawdopodobieństwo istnienia Boga, podpowiada, że wiara jest lepsza niż jej brak, to z perspektywy Boga wygląda to inaczej.

Bóg robi wszystko dla naszego dobra, szczęścia, zbawienia, a jednocześnie tak bardzo kocha, że pozostawia nam wolną wolę, dlatego św. Jan pisze w Ewangelii o tym, że są ludzie, którzy Jezusa nie przyjęli. Człowiek jest tak bardzo wolny, że może nie przyjąć ratunku, pełni miłości, zbawienia. Najlepiej korzysta jednak z wolności, kiedy przyjmuje Jezusa. Wtedy w sercu pojawia się moc przebaczenia, służby, autentycznego zaangażowania na rzecz drugiego człowieka.

Papież Franciszek podpowiada nam: „Nie stajemy się chrześcijanami, dziećmi Ojca i braćmi w Chrystusie, na mocy autorytatywnego zrządzenia Boga, bez zaangażowania wolności osobistej, to znaczy bez dobrowolnego nawrócenia do Chrystusa. Bycie dzieckiem Bożym wynika z imperatywu nawrócenia: „Nawróćcie się (...) i niech każdy z was przyjmie chrzest w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie w darze Ducha Świętego”.

Kolęda

Sobota 3 stycznia 2015 od godz. 10. oo

od rodziny Wykurz /1/ do rodzony Szafarczyk /21/

Niedziela 4 stycznia 2015 od godz. 14. oo

od rodziny Zając /31/ do rodziny Wyrwa /65/

Poniedziałek 05 stycznia  2015 od 14. 3o

od rodziny Zawada /67/ do rodziny Jaszczurowski  /88/

Wtorek 06 stycznia  2015 od 14. 3o

od rodziny Skrzydło /96/ do rodziny Dróżdż  /107/


Wilamowa Środa  07 stycznia 2015 od godz. 14. oo

Od rodziny Piekarczyk /44/ do Gacek  /33

Wilamowa Książ   Czwartek 08 stycznia 2015 od godz. 14. oo

Od rodziny Rokosz

Wilamowa Piątek 09 stycznia 2015 od 15. oo

Od rodziny Sobota /22b/ do rodziny Sowińskich /33/

Wilamowa    Sobota 10 stycznia 2015  od godz. 9. oo

 od rodziny Gacek /21/ do rodziny Szwarga /1/

Niedziela 11 stycznia 2015 Wilamowa od godz. 14. 00

Od rodziny Hamerski /61/ do p. Brzozowskiej /65/Niedziela Świętej Rodziny

28 grudnia 2014 r.


Refleksja

Rodzina bierze początek w miłości, jaką Stwórca ogarnia stworzony świat, co wyraziło się już „na początku”, w Księdze Rodzaju, a co w słowach Chrystusa w Ewangelii znalazło przewyższające wszystko potwierdzenie: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał” (J 3,16). Syn Jednorodzony, współistotny Ojcu, „Bóg z Boga i Światłość ze Światłości”, wszedł w dzieje ludzi poprzez rodzinę: „przez wcielenie swoje zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem. Ludzkimi rękoma pracował, ludzkim sercem kochał, urodzony z Maryi Dziewicy, stał się prawdziwie jednym z nas, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu”. Skoro więc Chrystus „objawia się w pełni człowieka samemu człowiekowi”, czyni to naprzód w rodzinie i poprzez rodzinę, w której zechciał narodzić się by wzrastać. Wiadomo, że Odkupiciel znaczną część swego życia pozostawał w ukryciu nazaretańskim, będąc „posłusznym” (por. Łk 2,51) jako „Syn Człowieczy” swej Matce Maryi i Józefowi cieśli. Czyż to synowskie „posłuszeństwo” nie jest już pierwszym wymiarem posłuszeństwa Ojcu „aż do śmierci” (Flp 2,8), przez które odkupił świat?

Tak więc Boska tajemnica Wcielenia Słowa pozostaje w ścisłym związku z ludzką rodziną. Nie tylko z tą jedną, nazaretańską, ale w jakiś sposób z każdą rodziną, podobnie jak Sobór Watykański II mówi, że Syn Boży przez swoje Wcielenie „zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem”.

Św. Jan Paweł II • W środę zakończenie roku 2014. Msza dziękczynna o 16. oo w Wilamowej a o 17. oo w Starym Paczkowie
 • Dziś zakończenie Roku Rodziny.
 • Błogosławieństwo dzieci ku czci Św. Młodzianków
 • W czwartek Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Jest to światowy dzień Modlitwy o Pokój. Dodatkowa Msza o 16. oo
 • W tym tygodniu pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca
 • Za tydzień kolekta na Seminarium