Get Adobe Flash player


Kwiecień 2014
23
Środa
uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
BuaXua Calendar

Ogłoszenia Duszpasterskie

ROK RODZINY


Ogłoszenia    20 - 27 kwietnia 2014

·      Poniedziałek Wielkanocny obchodzimy zwyczajowo jak drugi dzień świąt. Kolekta na KUL

·      Od Wielkiego Piątku trwa Nowenna przed uroczystością Miłosierdzia Bożego

·      Obchód św. Wojciecha przenosi się na 28 kwietnia

·      W piątek św. Marka Ewangelisty. Procesja o urodzaje i dobrą pogodę

·      W przyszłą niedzielę Niedziela Miłosierdzia. Kolekta na Caritas diecezji

·      Uroczystość kanonizacji bł. JP II i bł. Jana XXIII

·     Prasa katolicka: Gość Niedzielny numer świąteczny i MGN

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego –  Rok A

20 kwietnia 2014 r.

 Refleksja

„Gdybyś był Marią, czy drugą Marią, czy Salome, czy Joanną, przyszedłbyś płakać do grobu z samego rana. Zobacz odwalony kamień grobowy, może i aniołów, i samego Jezusa. Powiedz coś i posłuchaj głosu. Jeśli usłyszysz: „Nie trzymaj się Mnie”, stój z daleka, uczcij Słowo, lecz się nie smuć. Wie On, komu się najpierw ukazać. Święć zmartwychwstanie. Pomóż Ewie, która pierwsza upadła, ale też i pierwsza pozdrowiła Chrystusa, i daj znać uczniom.

Stań się Piotrem czy Janem, pospiesz do grobu, wyprzedzaj lub biegnij razem, odbywając piękny wyścig. A jeśli w biegu zostaniesz wyprzedzony, zapałem zwyciężaj, nie pochylaj się, aby zaglądać do grobu, ale wejdź do środka. A gdybyś jak Tomasz nie był w gronie apostołów, którym się Chrystus ukazuje, to skoro Go zobaczysz, nie bądź niewiernym; a gdyby ci zabrakło wiary, uwierz tym, którzy o tym opowiadają; jeżeli zaś i im nie wierzysz, to uwierz śladom gwoździ”.

 Św. Grzegorz z Nazjanzu przypomina nam, że zmartwychwstanie nie jest tylko wydarzeniem historycznym. Wspominamy je nabożnie i z wielkim szacunkiem, ale gdybyśmy na tym poprzestali, to przegapilibyśmy łaskę, którą udziela nam Bóg. Zmartwychwstanie dzieje się dzisiaj! Tutaj! Teraz!

Różne okoliczności Twojego życia wpisują się historie Marii, Salome, Joanna, Piotra, Jana, Tomasza, pozostałych uczniów. Rozterki, wątpliwości, pustka, nadzieja, radość, poruszenie, entuzjazm – cała paleta stanów ich ducha, emocji, woli – są „krainą”, w której chce zanurzyć się Duch Święty.

Odkryj, że biblijne spotkania ze Zmartwychwstałym, są naprawdę Twoimi spotkaniami. Po takim spotkaniu nic już nie jest, jak dawniej. Serce wstaje z martwych.

Ogłoszenia   14 - 20 kwietnia 2014

WIELKI TYDZIEŃ

·      Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień - dziś w obu kościołach okazja do spowiedzi od 16. 3o

·      Dziś kolekta na światło. Bóg zapłać za ofiarę

·      W środę od 9. oo przedświąteczne  odwiedziny chorych

·      W poniedziałek zapraszam do pomocy przy montażu dekoracji Bożego Grobu o 10. oo

·      Liturgia W. Czwartku i W. Piątku o 17. oo w Wilamowej zaś na miejscu o 19. oo

·      W Wielką Sobotę błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o 11. oo w Wilamowej o 13. oo

·      W Wielką Sobotę wigilia paschalna w Starym Paczkowie o 17. oo w Wilamowej o 19. 3o z procesją

·      W Wielki Czwartek w Katedrze Opolskiej Msza Św. Krzyżma

·      W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i jeden posiłek do syta. Zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych do zakończenia Wigilii Paschalnej.

·      Ofiara z adoracji krzyża przeznaczona jest na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej

·     Prasa katolicka: Gość Niedzielny

·         

Zapowiedzi przedślubne:

1. Kuryk Dominik, kawaler Złoty Stok ul. Wąska 11

Jaszczurowska Monika, panna Stary Paczków 88                zap. III


Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej –  Rok A

13 kwietnia 2014 r

Refleksja

Powinniście wiedzieć, że w tym dniu, to jest na pięć dni przed swoją męką, Zbawiciel nasz dosiadł oślicy na Górze Oliwnej, aby udać się do Jerozolimy, a gdy tłumy usłyszały, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wyszły Mu naprzeciw z gałązkami palm, i gdy już zbliżał się do zejścia z Góry Oliwnej, tłumy schodzących poczęły, pełne radości, wielkim głosem chwalić Boga. I przez te pięć dni, to jest aż do wieczora dnia piątego, kiedy to po wieczerzy został wydany, każdego dnia nauczał w świątyni, a każdej nocy pozostawał na Górze Oliwnej. A ponieważ dziesiątego dnia zamykano baranka, którego synowie izraelscy składali w ofierze dnia czternastego, słusznie tego dnia, w którym zamykano baranka – typ Jezusa – wszedł do Jerozolimy ów prawdziwy Baranek, którym jest Chrystus Pan, On, który w piątek miał zostać ukrzyżowany. Dziś więc tłumy słały swoje szaty na drodze, a inni, uciąwszy gałęzie z drzew, podobnie słali je na drodze, którą kroczył Pan (…).

Napominamy was, abyście im bardziej zbliża się Wielkanoc, tym bardziej przygotowali się do niej przez oczyszczenie z wszelkiej zazdrości, nienawiści, gniewu, zniewag, obelg i oszczerstwa, aby móc godnie święcić ów dzień.

Odpuście tym, którzy zgrzeszyli przeciw wam, aby i Pan przebaczył wasze grzechy, bo jeśliby kto zachował gniew lub nienawiść względem nawet jednego człowieka, będzie obchodził Wielkanoc na swoje nieszczęście; w tej bowiem świętej Komunii nie będzie wraz z Piotrem spożywał życia, ale z Judaszem śmierć.

Fragment homilii anonimowego autora z IX wieku z ItaliiOgłoszenia   06 - 13 kwietnia 2014

Dziś kolekta na Seminarium i inne diecezjalne instytucje za tydzień na światło. Bóg zapłać za złożoną  ofiarę !

w poniedziałek po mszy wieczornej spotkanie kandydatów do bierzmowania kl. III z rodzicami

W środę Droga krzyżowa dla młodzieży

W ramach akcji "Pola Nadziei" przed kościołem będzie można wesprzeć Hospicjum w Nysie

Prasa katolicka: Gość Niedzielny  /ZUS czy OFE/

W ostatnich tygodniach WP do Wielkiego Piątku zasłania się krzyże

Za tydzień w Niedzielę Palmową błogosławieństwo palm

 

Zapowiedzi przedślubne:

1. Kuryk Dominik, kawaler Złoty Stok ul. Wąska 11

Jaszczurowska Monika, panna Stary Paczków 88                zap. II

Ogłoszenia   30  marca - 06 kwietnia 2014

Bóg zapłać o. Leszkowi za świadectwo wiary, modlitwę, słowo i piękne rekolekcje

Dziś niedziela Leatare zwiastująca połowę okresu przygotowania do Wielkanocy

W przyszłą niedzielę kolekta na Seminarium i inne diecezjalne instytucje

Za tydzień także w ramach akcji Pola Nadziei przed kościołem będzie można wesprzeć hospicjum w Nysie

W środę 2 kwietnia po mszy wieczornej nabożeństwo czuwania z bł. Janem Pawłem II   /młodzież/

Prasa katolicka: Gość Niedzielny  

W tym tygodniu pierwszy  czwartek /ognisko modlitwy za młodych/  piątek i sobota miesiąca

Odwiedziny chorych będą przed świętami w Wielkim Tygodniu

Spotkanie osób żyjących w związkach niesakramentalnych z Biskupem Opolskim. Do ogłoszeń w całej diecezji! Zgodnie z zapowiedzią zamieszczoną w Liście Pasterskim na Wielki Post, Biskup Opolski zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które nie mogą uzdrowić swojej sytuacji, na modlitewne spotkanie do katedry opolskiej w Niedzielą Palmową 13 kwietnia o godz. 14. ooZapowiedzi przedślubne:

1. Kuryk Dominik, kawaler Złoty Stok ul. Wąska 11

Jaszczurowska Monika, panna Stary Paczków 88                zap. I4 Niedziela Wielkiego Postu –  Rok A

30 marca 2014 r.

Refleksja

W związku z Rokiem Rodziny, w czasie tegorocznego Wielkiego Postu zdiagnozujmy kondycję swojej rodziny, rozważmy w sercu odpowiedzialność za jej aktualny stan i podejmijmy stosowne kroki z myślą o jej dobrym funkcjonowaniu i rozwoju. Jest to zadanie dla każdego: dla dzieci i młodzieży, dla małżonków, rodziców i dziadków, a nawet dla ludzi samotnych, osób duchownych i konsekrowanych. Choć bowiem nie wszyscy zakładają własną rodzinę, każdy przyszedł na świat w rodzinie i ma do śmierci obowiązki wobec tych, którzy dali mu życie, wychowali, pośród których żył i dorastał.

Siostro i Bracie, być może nie dowierzasz, że możesz coś zmienić w trudnej sytuacji albo inaczej – jesteś przekonany, że wszystko jest w porządku i nie trzeba nic zmieniać. Otóż doświadczenie życia uczy, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nigdy też nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej. Natomiast z naszej wiary wynika, że jeśli człowiek pozwala Bogu działać, wszystko może doznać łaski przemiany, rodzina może stać się miłością wielka. Co więcej, gdy okazujemy Bogu posłuszeństwo, On przez objawianie nam prawdy i wyrzuty sumienia – jak uczniom w Emaus – otwiera nam oczy i sprowadza na właściwą drogę.

Dlatego Drodzy Rodzice, spójrzcie z wiarą na swoje relacje małżeńskie, na cud rodzenia i proces wychowania dzieci, a także na swoich rodziców i teściów. Wy, Drogie Dzieci, spójrzcie z wiarą na trud i poświęcenie Waszych rodziców względem Was, w trosce o Wasze wychowanie i rozwój. Kochani Dziadkowie, spójrzcie z wiarą na tych, którym daliście życie i o których stale się martwicie. Droga Młodzieży, spójrzcie z wiarą na swe powołanie do małżeństwa i konieczność rzetelnego przygotowania się do założenia rodziny.

Z Listu Pasterskiego Biskupa Opolskiego na Wielki Post 2014Ogłoszenia   23 - 30  marca 2014

Rekolekcje parafialne od czwartku 2014 poprowadzi je O. Leszek Woźnica COr z Gostynia.

Prasa katolicka: Gość Niedzielny 6,- /z książką Pasja/ i Mały Gość Niedzielny

We Wtorek Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - Dzień Świętości Życia. Zapraszam chętne osoby do podjęcia się modlitwy i ofiary za dzieci nienarodzone Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Dziś kolekta na budowę obiektów diecezjalnych i konserwację zabytków kościelnych. Bóg zapłać za ofiarę

Uchwała Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego

Rekolekcje to czas łaski.

Okazja do spowiedzi pół godziny przed mszą św.

W sobotę Msza św. w intencji chorych z sakramentem  chorych i błogosławieństwem Lourdzkim /sakrament chorych przyjmują tylko chorzy i starsi nie dzieci!!!/


 

PIĘĆ PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH

 

1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.

3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.

4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

5.  Troszczyć się o potrzeby Wspólnoty Kościoła.

 

 

 

WYKŁADNIA DLA

PIERWSZEGO, TRZECIEGO I CZWARTEGO PRZYKAZANIA KOŚCIELNEGO

 

 

PIERWSZE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE:

 

„W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”.

 

Na terytorium Polski, świętami nakazanymi poza niedzielami są:

-     1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

-     6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli)

-     czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)

-     15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej)

-     1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych

-     25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).

 

W niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymywać się od wykonywania prac niekoniecznych, czyli tych prac i zajęć, które utrudniają:

- oddawanie Bogu czci,

- przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu,

- korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego (zob. kan. 1247 KPK).

 

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (zob. kan. 1248 § 1 KPK).

 

Jeśli z braku kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, zaleca się bardzo, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub grupach rodzin (zob. kan. 1248 § 2 KPK).

 TRZECIE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE:

 

„Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.”

 

Okres Wielkanocy obejmuje czas od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

 

-        Podczas 205. Konferencji Episkopatu Polski Biskupów Diecezjalnych, która odbyła się w Warszawie, dnia 21 marca 1985 roku, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje czas Komunii wielkanocnej, obejmować będzie okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.

 

 

CZWARTE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE:

 

„Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

 

- Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia (zob. KPK 1251-1252).

 

- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

 

-       Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty.

 

-       Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

 

-       Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę.

 

Warszawa, dnia 14 marca 2014 r.


3 Niedziela Wielkiego Postu –  Rok A

23 marca 2014 r.

Refleksja

„Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy studni. Było to około szóstej godziny. Nadeszła tam kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: Daj Mi pić!”.

Wielu księży, pracujących w parafiach i różnego rodzaju duszpasterstwach środowiskowych, mogłoby przytoczyć rozmaite sytuacje, w których ludzie ochrzczeni, ale w gruncie rzeczy z Kościołem niezwiązani, niepraktykujący, rzadko przystępujący do sakramentów świętych, nagle, pod wpływem bezpośrednio do nich skierowanej prośby o pomoc, radykalnie się zmieniali. Ta jedna prośba, dzięki której zostali wydobyci z anonimowości, odmieniła ich życie. Odkrycie, że ksiądz ich potrzebuje i że mają coś do zrobienia w swojej parafii, pozwoliło im - mówiąc z pewną przesadą - odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Przy studni Jakuba, o której czytamy dziś w Ewangelii, dzieje się coś podobnego. Ten, który może dać i zrobić dużo więcej niż kobieta jest sobie w stanie wyobrazić, staje się Tym, który prosi. I właśnie ta prośba staje się początkiem czegoś nowego w życiu Samarytanki. Wydawało się bowiem, że z powodu grzesznego życia wszyscy ją odrzucili. Jej życie straciło sens. A tu nagle jest Ktoś, kto jej potrzebuje.

Tak współczesne powroty do Kościoła, jak i historia Samarytanki z dzisiejszej Ewangelii należą do tych, które pokazują, jak dziwne są niekiedy drogi nawrócenia. Zamiast długich i zawiłych dyskusji, przekonywania, czy nawet straszenia, pojawia się zwykła ludzka prośba, której ktoś zupełnie się nie spodziewa.

Dziwne są niekiedy drogi nawrócenia. Ważne, byśmy naszą mądrością, wyższością, raptownymi sądami i przekonaniem, że wszystko wiemy i na wszystkim się znamy, nie stawiali nikogo na straconej pozycji. Jezus przy studni czeka na każdego. Każdego potrzebuje. I wszystkim pragnie dać wody żywej.

ks. Dariusz Madejczyk