Get Adobe Flash player


Ogłoszenia Duszpasterskie

ROK RODZINY

Ogłoszenia   14 - 20 kwietnia 2014

WIELKI TYDZIEŃ

·      Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień - dziś w obu kościołach okazja do spowiedzi od 16. 3o

·      Dziś kolekta na światło. Bóg zapłać za ofiarę

·      W środę od 9. oo przedświąteczne  odwiedziny chorych

·      W poniedziałek zapraszam do pomocy przy montażu dekoracji Bożego Grobu o 10. oo

·      Liturgia W. Czwartku i W. Piątku o 17. oo w Wilamowej zaś na miejscu o 19. oo

·      W Wielką Sobotę błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o 11. oo w Wilamowej o 13. oo

·      W Wielką Sobotę wigilia paschalna w Starym Paczkowie o 17. oo w Wilamowej o 19. 3o z procesją

·      W Wielki Czwartek w Katedrze Opolskiej Msza Św. Krzyżma

·      W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i jeden posiłek do syta. Zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych do zakończenia Wigilii Paschalnej.

·      Ofiara z adoracji krzyża przeznaczona jest na utrzymanie kościołów w Ziemi Świętej

·     Prasa katolicka: Gość Niedzielny

·         

Zapowiedzi przedślubne:

1. Kuryk Dominik, kawaler Złoty Stok ul. Wąska 11

Jaszczurowska Monika, panna Stary Paczków 88                zap. III
Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej –  Rok A

13 kwietnia 2014 r

Refleksja

Powinniście wiedzieć, że w tym dniu, to jest na pięć dni przed swoją męką, Zbawiciel nasz dosiadł oślicy na Górze Oliwnej, aby udać się do Jerozolimy, a gdy tłumy usłyszały, że Jezus przybywa do Jerozolimy, wyszły Mu naprzeciw z gałązkami palm, i gdy już zbliżał się do zejścia z Góry Oliwnej, tłumy schodzących poczęły, pełne radości, wielkim głosem chwalić Boga. I przez te pięć dni, to jest aż do wieczora dnia piątego, kiedy to po wieczerzy został wydany, każdego dnia nauczał w świątyni, a każdej nocy pozostawał na Górze Oliwnej. A ponieważ dziesiątego dnia zamykano baranka, którego synowie izraelscy składali w ofierze dnia czternastego, słusznie tego dnia, w którym zamykano baranka – typ Jezusa – wszedł do Jerozolimy ów prawdziwy Baranek, którym jest Chrystus Pan, On, który w piątek miał zostać ukrzyżowany. Dziś więc tłumy słały swoje szaty na drodze, a inni, uciąwszy gałęzie z drzew, podobnie słali je na drodze, którą kroczył Pan (…).

Napominamy was, abyście im bardziej zbliża się Wielkanoc, tym bardziej przygotowali się do niej przez oczyszczenie z wszelkiej zazdrości, nienawiści, gniewu, zniewag, obelg i oszczerstwa, aby móc godnie święcić ów dzień.

Odpuście tym, którzy zgrzeszyli przeciw wam, aby i Pan przebaczył wasze grzechy, bo jeśliby kto zachował gniew lub nienawiść względem nawet jednego człowieka, będzie obchodził Wielkanoc na swoje nieszczęście; w tej bowiem świętej Komunii nie będzie wraz z Piotrem spożywał życia, ale z Judaszem śmierć.

Fragment homilii anonimowego autora z IX wieku z Italii


Ogłoszenia   06 - 13 kwietnia 2014

Dziś kolekta na Seminarium i inne diecezjalne instytucje za tydzień na światło. Bóg zapłać za złożoną  ofiarę !

w poniedziałek po mszy wieczornej spotkanie kandydatów do bierzmowania kl. III z rodzicami

W środę Droga krzyżowa dla młodzieży

W ramach akcji "Pola Nadziei" przed kościołem będzie można wesprzeć Hospicjum w Nysie

Prasa katolicka: Gość Niedzielny  /ZUS czy OFE/

W ostatnich tygodniach WP do Wielkiego Piątku zasłania się krzyże

Za tydzień w Niedzielę Palmową błogosławieństwo palm

 

Zapowiedzi przedślubne:

1. Kuryk Dominik, kawaler Złoty Stok ul. Wąska 11

Jaszczurowska Monika, panna Stary Paczków 88                zap. II

Ogłoszenia   30  marca - 06 kwietnia 2014

Bóg zapłać o. Leszkowi za świadectwo wiary, modlitwę, słowo i piękne rekolekcje

Dziś niedziela Leatare zwiastująca połowę okresu przygotowania do Wielkanocy

W przyszłą niedzielę kolekta na Seminarium i inne diecezjalne instytucje

Za tydzień także w ramach akcji Pola Nadziei przed kościołem będzie można wesprzeć hospicjum w Nysie

W środę 2 kwietnia po mszy wieczornej nabożeństwo czuwania z bł. Janem Pawłem II   /młodzież/

Prasa katolicka: Gość Niedzielny  

W tym tygodniu pierwszy  czwartek /ognisko modlitwy za młodych/  piątek i sobota miesiąca

Odwiedziny chorych będą przed świętami w Wielkim Tygodniu

Spotkanie osób żyjących w związkach niesakramentalnych z Biskupem Opolskim. Do ogłoszeń w całej diecezji! Zgodnie z zapowiedzią zamieszczoną w Liście Pasterskim na Wielki Post, Biskup Opolski zaprasza osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, które nie mogą uzdrowić swojej sytuacji, na modlitewne spotkanie do katedry opolskiej w Niedzielą Palmową 13 kwietnia o godz. 14. ooZapowiedzi przedślubne:

1. Kuryk Dominik, kawaler Złoty Stok ul. Wąska 11

Jaszczurowska Monika, panna Stary Paczków 88                zap. I4 Niedziela Wielkiego Postu –  Rok A

30 marca 2014 r.

Refleksja

W związku z Rokiem Rodziny, w czasie tegorocznego Wielkiego Postu zdiagnozujmy kondycję swojej rodziny, rozważmy w sercu odpowiedzialność za jej aktualny stan i podejmijmy stosowne kroki z myślą o jej dobrym funkcjonowaniu i rozwoju. Jest to zadanie dla każdego: dla dzieci i młodzieży, dla małżonków, rodziców i dziadków, a nawet dla ludzi samotnych, osób duchownych i konsekrowanych. Choć bowiem nie wszyscy zakładają własną rodzinę, każdy przyszedł na świat w rodzinie i ma do śmierci obowiązki wobec tych, którzy dali mu życie, wychowali, pośród których żył i dorastał.

Siostro i Bracie, być może nie dowierzasz, że możesz coś zmienić w trudnej sytuacji albo inaczej – jesteś przekonany, że wszystko jest w porządku i nie trzeba nic zmieniać. Otóż doświadczenie życia uczy, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nigdy też nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej. Natomiast z naszej wiary wynika, że jeśli człowiek pozwala Bogu działać, wszystko może doznać łaski przemiany, rodzina może stać się miłością wielka. Co więcej, gdy okazujemy Bogu posłuszeństwo, On przez objawianie nam prawdy i wyrzuty sumienia – jak uczniom w Emaus – otwiera nam oczy i sprowadza na właściwą drogę.

Dlatego Drodzy Rodzice, spójrzcie z wiarą na swoje relacje małżeńskie, na cud rodzenia i proces wychowania dzieci, a także na swoich rodziców i teściów. Wy, Drogie Dzieci, spójrzcie z wiarą na trud i poświęcenie Waszych rodziców względem Was, w trosce o Wasze wychowanie i rozwój. Kochani Dziadkowie, spójrzcie z wiarą na tych, którym daliście życie i o których stale się martwicie. Droga Młodzieży, spójrzcie z wiarą na swe powołanie do małżeństwa i konieczność rzetelnego przygotowania się do założenia rodziny.

Z Listu Pasterskiego Biskupa Opolskiego na Wielki Post 2014Ogłoszenia   23 - 30  marca 2014

Rekolekcje parafialne od czwartku 2014 poprowadzi je O. Leszek Woźnica COr z Gostynia.

Prasa katolicka: Gość Niedzielny 6,- /z książką Pasja/ i Mały Gość Niedzielny

We Wtorek Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - Dzień Świętości Życia. Zapraszam chętne osoby do podjęcia się modlitwy i ofiary za dzieci nienarodzone Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Dziś kolekta na budowę obiektów diecezjalnych i konserwację zabytków kościelnych. Bóg zapłać za ofiarę

Uchwała Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego

Rekolekcje to czas łaski.

Okazja do spowiedzi pół godziny przed mszą św.

W sobotę Msza św. w intencji chorych z sakramentem  chorych i błogosławieństwem Lourdzkim /sakrament chorych przyjmują tylko chorzy i starsi nie dzieci!!!/


 

PIĘĆ PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH

 

1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.

2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.

3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.

4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.

5.  Troszczyć się o potrzeby Wspólnoty Kościoła.

 

 

 

WYKŁADNIA DLA

PIERWSZEGO, TRZECIEGO I CZWARTEGO PRZYKAZANIA KOŚCIELNEGO

 

 

PIERWSZE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE:

 

„W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych”.

 

Na terytorium Polski, świętami nakazanymi poza niedzielami są:

-     1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

-     6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli)

-     czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)

-     15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej)

-     1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych

-     25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).

 

W niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymywać się od wykonywania prac niekoniecznych, czyli tych prac i zajęć, które utrudniają:

- oddawanie Bogu czci,

- przeżywanie radości właściwej dniowi świątecznemu,

- korzystanie z należytego odpoczynku duchowego i fizycznego (zob. kan. 1247 KPK).

 

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim (nie tylko rzymskim), bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (zob. kan. 1248 § 1 KPK).

 

Jeśli z braku kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, zaleca się bardzo, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub grupach rodzin (zob. kan. 1248 § 2 KPK).

 TRZECIE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE:

 

„Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.”

 

Okres Wielkanocy obejmuje czas od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

 

-        Podczas 205. Konferencji Episkopatu Polski Biskupów Diecezjalnych, która odbyła się w Warszawie, dnia 21 marca 1985 roku, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje czas Komunii wielkanocnej, obejmować będzie okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej.

 

 

CZWARTE PRZYKAZANIE KOŚCIELNE:

 

„Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

 

- Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia (zob. KPK 1251-1252).

 

- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.

 

-       Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek (np. zbiorowe żywienie) domaga się od chrześcijan podjęcia innych form pokuty.

 

-       Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

 

-       Nowelizacja zapisu czwartego przykazania nie zmienia w niczym dotychczasowego charakteru każdego piątku jako dnia pokutnego, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250). Wyjątkiem są jedynie przypadające wtedy uroczystości. Jeśli zatem w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę.

 

Warszawa, dnia 14 marca 2014 r.


3 Niedziela Wielkiego Postu –  Rok A

23 marca 2014 r.

Refleksja

„Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy studni. Było to około szóstej godziny. Nadeszła tam kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: Daj Mi pić!”.

Wielu księży, pracujących w parafiach i różnego rodzaju duszpasterstwach środowiskowych, mogłoby przytoczyć rozmaite sytuacje, w których ludzie ochrzczeni, ale w gruncie rzeczy z Kościołem niezwiązani, niepraktykujący, rzadko przystępujący do sakramentów świętych, nagle, pod wpływem bezpośrednio do nich skierowanej prośby o pomoc, radykalnie się zmieniali. Ta jedna prośba, dzięki której zostali wydobyci z anonimowości, odmieniła ich życie. Odkrycie, że ksiądz ich potrzebuje i że mają coś do zrobienia w swojej parafii, pozwoliło im - mówiąc z pewną przesadą - odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Przy studni Jakuba, o której czytamy dziś w Ewangelii, dzieje się coś podobnego. Ten, który może dać i zrobić dużo więcej niż kobieta jest sobie w stanie wyobrazić, staje się Tym, który prosi. I właśnie ta prośba staje się początkiem czegoś nowego w życiu Samarytanki. Wydawało się bowiem, że z powodu grzesznego życia wszyscy ją odrzucili. Jej życie straciło sens. A tu nagle jest Ktoś, kto jej potrzebuje.

Tak współczesne powroty do Kościoła, jak i historia Samarytanki z dzisiejszej Ewangelii należą do tych, które pokazują, jak dziwne są niekiedy drogi nawrócenia. Zamiast długich i zawiłych dyskusji, przekonywania, czy nawet straszenia, pojawia się zwykła ludzka prośba, której ktoś zupełnie się nie spodziewa.

Dziwne są niekiedy drogi nawrócenia. Ważne, byśmy naszą mądrością, wyższością, raptownymi sądami i przekonaniem, że wszystko wiemy i na wszystkim się znamy, nie stawiali nikogo na straconej pozycji. Jezus przy studni czeka na każdego. Każdego potrzebuje. I wszystkim pragnie dać wody żywej.

ks. Dariusz Madejczyk


Ogłoszenia 17 - 23 marca 2014

Trwa wielkopostna akcja trzeźwości jako jedna z form pokuty.  Zachęcam do udziału w Gorzkich żalach i Drodze Krzyżowej

W poniedziałek Droga Krzyżowa dla młodzieży /bierzmowani z całej parafii /   

Dziś przed kościołem zbiórka do puszek na Misyjne Dzieło Pomocy "Ad Gentes"

Trwa Modlitwa Nowenny do Św. Józefa o nawrócenie rodzin parafii

Rekolekcje parafialne od czwartku 27 do 30 marca 2014 poprowadzi je O. Leszek Woźnica z Gostynia.

Prasa katolicka: Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny

Dzień Świętości Życia. Jest on okazją do podjęcia dzieła modlitwy w intencji życia, zwłaszcza zagrożonego przez cywilizację śmierci i do podjęcia Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

W środę uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP

W przyszłą niedzielę kolekta na budowę obiektów diecezjalnych i konserwację zabytków kościelnych

2 Niedziela Wielkiego Postu obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Ad gentes. W tym dniu modlimy się za dzieło misyjne Kościoła oraz wspieramy to dzieło przez zbiórkę do puszek organizowaną przed kościołem.

Uroczystość św. Józefa przypadająca 19 marca jest okazją do ponownego zaproszenia mężczyzn w parafii do wspólnoty Bractwa św. Józefa.

Diecezjalne Gimnazjum i Liceum Humanistyczne w Nysie organizuje w dniu 22 marca 2014 r. w godz. 10. oo - 13. oo Dzień Otwartych Drzwi. Jest to placówka oświatowa prowadzona przez Diecezję Opolską, która w ostatnich latach zajmuje czołowe pozycje w ogólnopolskich rankingach szkolnych.
2 Niedziela Wielkiego Postu –  Rok A

16 marca 2014 r.

 Refleksja

„Pan rzekł do Abrama: Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród, będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię: staniesz się błogosławieństwem”.

Bóg przychodzi do Abrahama w późnej starości, przy końcu życia, kiedy stwierdził on, że stoi w obliczu bliskiej śmierci. W jego wierzeniach życie kończyło się wraz ze śmiercią. Potem było już tylko istnienie w Szeolu, nędzna wegetacja cienia, równa dla wszystkich: dobrych i złych. Tam, do tego ustawicznego półsnu, letargu nikt się nie śpieszył. Ponadto Abraham nie miał potomka. Pod tym względem życie go skrzywdziło. Nie otrzymał od życia tego, czego bardzo pragnął.

Księga Rodzaju ukazuje Abrahama sfrustrowanego, który widzi, że jego życie nie jest wypełnione żadną treścią. Nie umiał jej znaleźć. Odchodzi z życia rozgoryczony, z osadem głębokiego egzystencjalnego smutku. W tej sytuacji Abraham jest dla nas figurą biblijną człowieka, który - oderwany od Boga - uczynił swoje życie pustym, bez głębszej racji bytu. Jest zagubiony, nie widzi perspektyw i sensu swojego życia.

W tej sytuacji przychodzi do niego Bóg z inicjatywą słowa. Treścią tego słowa jest obietnica, że to, czego nikt nie mógł mu dać, czego też sam nie mógł osiągnąć, da mu Bóg (…).

Bóg także nam dał obietnicę, że w nas narodzi się nowy człowiek, mający nowe obyczaje, żyjący nową etyką, zdolny do miłości w duchu krzyża. Chrześcijanin żyje tym nowym życiem. Jest nim szczęśliwy sam i innych uszczęśliwia tym, co po ludzku jest niemożliwe. A jeśli uwierzę, to przyjdzie moment, że Bóg swoją mocą da mi to nowe życie.

Alfred Cholewiński SJ


Ogłoszenia 10 - 16 marca 2014

Trwa wielkopostna akcja trzeźwości jako jedna z form pokuty. Zachęcam do udziału w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej

Przykazanie kościelne zobowiązuje wiernych do powstrzymania się od udziału w zabawach w okresie Wielkiego Postu

W poniedziałek katecheza dla bierzmowanych kl. III

W Środę  po Mszy wieczornej Droga Krzyżowa dla młodzieży /obowiązkowo kandydaci do bierzmowania wszystkie klasy/  

W przyszła niedzielę zbiórka do puszek na Misyjne Dzieło Pomocy "Ad Gentes"

Dziś kolekta na światło. Bóg zapłać za złożoną ofiarę

Za tydzień w niedzielę będziemy gościć w parafii siostry Józefitki z Paczkowa z modlitwą w intencji misji  

Od poniedziałku Modlitwa Nowenny do Świętego Józefa o nawrócenie Rodzin Parafii

Rekolekcje parafialne od czwartku 27 do 30 marca 2014 poprowadzi je O. Leszek Woźnica z Gostynia.

Prasa katolicka: Gość Niedzielny /modlitwą i postem zwycięża się złego ducha wojny/

Dzień Świętości Życia. W kontekst Roku Rodziny wpisuje się tegoroczny Dzień Świętości Życia. Jest on okazją do podjęcia dzieła modlitwy w intencji życia, zwłaszcza zagrożonego przez cywilizację śmierci i do podjęcia w parafiach Dzieła Duchowej Adopcji.

Rekolekcje dla małżeństw w kryzysie! W dniach 14-16 marca 2014 r. w Ośrodku Rybak w Głębinowie organizowane są przez Wspólnotę Trudnych Małżeństw SYCHAR rekolekcje dla małżeństw w kryzysie (będących jeszcze ze sobą razem jak również dla tych małżonków, którzy pozostali sami a chcą wytrwać w wierności przysiędze małżeńskiej). Szczegółowe informacje na stronie: www.opole-jacka.sychar.org


1 Niedziela Wielkiego Postu

  Rok A 09 marca 2014 r.

Refleksja

Na wzór naszego Nauczyciela jesteśmy jako chrześcijanie powołani do tego, aby dostrzegać różne rodzaje nędzy trapiącej naszych braci, dotykać ich dłonią, brać je na swoje barki i starać się je łagodzić przez konkretne działania. Nędza to nie to samo co ubóstwo; nędza to ubóstwo bez wiary w przyszłość, bez solidarności, bez nadziei (…).

Niech w tym czasie Wielkiego Postu cały Kościół będzie gotów nieść wszystkim, którzy żyją w nędzy materialnej, moralnej i duchowej, gorliwe świadectwo o orędziu Ewangelii, którego istotą jest miłość Ojca miłosiernego, gotowego przygarnąć w Chrystusie każdego człowieka. Będziemy do tego zdolni w takiej mierze, w jakiej upodobnimy się do Chrystusa, który stał się ubogi i ubogacił nas swoim ubóstwem. Wielki Post to czas ogołocenia: dobrze nam zrobi, jeśli się zastanowimy, czego możemy się pozbawić, aby pomóc innym i wzbogacić ich naszym ubóstwem. Nie zapominajmy, że prawdziwe ubóstwo boli: ogołocenie byłoby bezwartościowe, gdyby nie miało wymiaru pokutnego. Budzi moją nieufność jałmużna, która nie boli.

Duch Święty, dzięki któremu jesteśmy „jakby ubodzy, a jednak wzbogacający wielu, jako ci, którzy nic nie mają, a posiadają wszystko” (2 Kor 6,10), niech utwierdza nas w tych postanowieniach, niech umacnia w nas wrażliwość na ludzką nędzę i poczucie odpowiedzialności, abyśmy stawali się miłosierni i spełniali czyny miłosierdzia.

Z Orędzia Papieża Franciszka na Wielki Post 2014