Get Adobe Flash player


Ogłoszenia Duszpasterskie

ROK RODZINY

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

2 listopada 2014 r.

 

 Refleksja

Św. Ambroży napisał: „Nie należy wierzyć jedynie oczom ciała: bardziej widzialne jest to, co niewidzialne, gdyż ono jest wieczne, tamto zaś doczesne. Lepiej pojmuje się nie to, co oglądają oczy ciała, ale co dostrzega dusza i umysł”.

Tajemnica śmierci budzi we mnie strach zmieszany z szacunkiem. Wiara wydaje się w tym przypadku ukojeniem, ale ciągle mam wrażenie, że mogłaby być silniejsza. Wielu tęskni za taką wiarą, która pozwoli zobaczyć, co kryje się pod zasłoną śmierci. Czy byłbym spokojniejszy mogąc zobaczyć choć trochę wieczności? Może byłoby mi prościej nie wpaść w szaloną gonitwę, która zagmatwaną codzienność próbuje rozszerzyć do granic wieczności.

„To, co niewidzialne jest wieczne”. Tajemnica to coś więcej niż tu i teraz. Nie potrafię podejść do śmierci jak do równania w matematyce, wzoru w chemii, czy usterki w samochodzie. Mogę za to uklęknąć w zadumie, bo przecież „lepiej pojmuje się nie to, co oglądają oczy ciała, ale co dostrzega dusza i umysł”.

Za zasłoną śmierci są moi bliscy. Żyją, ale inaczej niż ja. Na szczęście miłość przenika przez tajemniczą granicę, między tym co widzialne i niewidzialne. Ubogacę moją zadumę modlitwą i Komunią Świętą. Wówczas to, co niewidzialne stanie się oswojone miłością.30 Niedziela Zwykła –  Rok A

26 października 2014 r.

ODPUST KU CZCI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH


 Refleksja

„Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?

Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie”.

Boli nas we współczesnym świecie to, że wiele słów nie ma pokrycia w rzeczywistości. Dlatego, gdy słyszymy o miłości od razu chcielibyśmy dodać, że w tym przykazaniu nie chodzi o piękne obiecanki, ale o życie. A w życiu pragnienie nie zawsze potrafi przekuć się na konkretną decyzję. Nie chcę Ci robić rachunku sumienia, ani tym bardziej zachęcać do tego, by w miejsce miłości, niejako asekuracyjnie mówić o szacunku.

„Będziesz szanował Pana Boga swego” – jakże łatwiejsze byłoby to przykazanie! Tymczasem Bóg czeka na Twoją miłość. Słabą, nieporadną, może nieraz zranioną, ale jednak miłość.

Jeśli kocham, to tęsknię i chcę się spotykać. Szczególnym miejscem spotkania z Bogiem jest kościół. Do kościoła na Mszę świętą przynoszę moje życie z problemami i troskami, a Chrystus daje mi Swoje Boskie życie, o wiele więcej, niż mogę się spodziewać, prosić i marzyć. Im bardziej kocham Boga, tym bardziej cieszę się kościołem, jako miejscem spotkania z Oblubieńcem. W świetle miłości mój kościół staje się dla mnie naprawdę drogi i chcę się o niego troszczyć. • W sobotę Uroczystość Wszystkich Świętych. Po mszach św. nabożeństwo i procesja na cmentarze.
 • W przyszłą niedzielę wspomnienie wszystkich Wiernych Zmarłych. Kolekta na Seminarium Duchowne w Opolu
 • Projekt duszpasterski „Rodzice modlą się różańcem za dzieci”.
 • Wierni, którzy nawiedzą kościół, kaplicę publiczną lub pół pu­bliczną w Uroczystość Wszystkich Świętych od południa i w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych mogą do­stąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Warunki uzyskania odpustu: modlitwa Ojcze nasz, Wierzę i dowolna modlitwa w intencjach Ojca Świę­tego; przystąpienie do sakramentu pokuty i przyjęcie Komunii świętej.
 • Wierni, którzy nawiedzą cmentarz w dniach od 1 do 8 listopa­da i spełnią przepisane wyżej warunki mogą także uzyskać każdego dnia odpust zupełny za zmarłych.
 • Akademia Duchowości. Diecezjalny Koordynator Ruchów i Stowarzyszeń, ks. Mateusz Buczma, oraz Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Opolu zaprasza wszystkich zainteresowanych pogłębieniem życia modlitewnego do udziału w Akademii Duchowości – cyklu ośmiu comiesięcznych spotkań wprowadzających w modlitwę osobistą i wspólnotową. Akademia odbywać się będzie w soboty, raz w miesiącu w Winowie. Pierwsze spotkanie 25 października. Szczegóły na plakacie w
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny   i Mały Gość Niedzielny

OGŁOSZENIA  20 - 26 października 2014

29 Niedziela Zwykła –  Rok A

19 października 2014 r.

Refleksja

„Oddajcie Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu, to, co należy do Boga”.

Tym stwierdzeniem Jezus podkreśla, że wartość człowieka nie określa się miejscem w społeczności politycznej. Podstawowym powołaniem i przeznaczeniem człowieka jest uczestnictwo w życiu Boga. Obywatele czerpią ze strony państwa (Cezara) określone profity, np. prawa, infrastrukturę, ubezpieczenia, zasiłki, opiekę zdrowotną i z tej racji są zobowiązani płacić podatki i w sposób odpowiedzialny angażować się w walkę o prawdę i sprawiedliwość społeczną. Z drugiej jednak strony należą do Boga, mają odbity w sercu Jego obraz, podobieństwo, dlatego powinni oddawać Bogu cześć, uwielbienie. Wolność jest umiejętnością oddawania każdemu tego, co się mu należy.

Jezus rozdziela religię od polityki. Ale nie na zasadzie przeciwieństw: czarne-białe, wróg-przyjaciel, Cezar-Bóg. Religia i polityka, choć są odrębne, wiążą się ze sobą. Domena Boga obejmuje wszystkie inne. Nie ma podziału na sfery sakralne, duchowe i świeckie, w których nie ma Boga. Bóg ma uniwersalne prawo wglądu.

Czy nie dzielę rzeczywistości na sferę świecką i sakralną? Jak wypełniam obowiązki społeczne i polityczne? Czy biorę odpowiedzialność (na moim odcinku) za kształt państwa? Czy oddaję Bogu to, co należy do Boga, a Cezarowi to, co należy do Cezara?

Stanisław Biel SJ


 • Dziś Światowy Dzień Misyjny.  Kolekta na Misje. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny w Kościele.
 • Dziś liczenie Dominicantes i Comunicantes
 • W czwartek Adoracja Diecezjalna. Rozpoczęcie o 13. oo Mszą św. w intencji †† kapłanów. Jest to rocznica śmierci ks. Romana Fita.
 • Na Fundusz Dzieło Trzeciego Tysiąclecia złożyliśmy 350,-
 • Za tydzień odpust parafialny ku czci Wszystkich świętych. Okazja do spowiedzi w sobotę od 18. oo. Będą kapłani z dekanatu.
 • W tygodniu w środę wspomnienie Św. Jana Pawła II
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny   /Beatyfikacja Papieża Pawła VI/
 • Obchód Tygodnia Misyjnego w Kędzierzynie-Koźlu (z udziałem Telewizji Trwam). Ksiądz Biskup Paweł Stobrawa, telewizja Trwam, Ojcowie Oblaci z parafii p.w. św. Eugeniusza de Mazenod oraz duszpasterstwo misyjne diecezji opolskiej serdecznie zaprasza na uroczysty obchód Tygodnia Misyjnego do Kędzierzyna-Koźla w poniedziałek 20 października br. Program uroczystości: 16.3o - Spotkanie Biur i Kół Radia Maryja; 17.35 - Program Słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży, 18.oo - Anioł Pański, 18.15 - Msza św. Pontyfikalna pod przewodnictwem ks. bpa. Pawła Stobrawy. Całość uroczystości będzie transmitowana na żywo w Telewizji Trwam. Ponadto tematy misyjne będą omawiane w Rozmowach Niedokończonych w Radiu Maryja w godz. 21.30 do 23.35.


OGŁOSZENIA  13 - 19 października 2014

28 Niedziela Zwykła –  Rok A

12 października 2014 r.

 

Refleksja

„Idźcie na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie.

Słudzy wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych”.

Król, bohater przypowieści Jezusa, wyprawiający ucztę swojemu synowi wysłał swoich służących na drogi, aby nie tylko po to, aby nie zmarnowało się jedzenie, ale też po to, aby podzielić się z ludźmi swoją wielką radością.

Nie trzeba wielkiej erudycji, aby domyślić się, że owym królem jest sam Bóg. Tymi, którzy najpierw odrzucili zaproszenie, byli Izraelici, a ludźmi na drogach są poganie. W ostatnim czasie ta przypowieść nabiera nowego znaczenia. Papież Franciszek zachęca nas: „Wszyscy jesteśmy zaproszeni do przyjęcia tego wezwania: wyjścia z własnej wygody i zdobycia się na odwagę, by dotrzeć na wszystkie peryferie potrzebujące światła Ewangelii”. Czy uczta, którą przygotował Bóg w Eucharystii, innych sakramentach i Słowie Bożym jest tylko dla wybranych? Czy i my nie jesteśmy sługami, których Król wysyła na „rozstajne drogi”?

Oswoiliśmy Ewangelię, tłumacząc sobie, że każdy tak naprawdę odpowiada za siebie i rezygnując z autentycznej troski o tych, którzy żyją tak, jakby Boga nie było. Niepokój serca spowodowany przejęciem się biedą duchową bliźniego nie jest wygodny, ale czy nie o to chodzi papieżowi, gdy pisze o tym, byśmy „wyszli z własnej wygody”?

„Kościół wyruszający w drogę stanowi wspólnotę misyjną uczniów, którzy podejmują inicjatywę, włączają się, towarzyszą, przynoszą owoc i świętują” - podpowiada papież. Rozejrzyj się w parafii i wokół parafii. Podejmij inicjatywę. Nie bądź bierny.


 • Bóg zapłać za dary płodów rolnych na rzecz naszego Seminarium w Opolu
 • Dziś 12 października 2014 r. już po raz czternasty obchodzimy w naszym kraju Dzień Papieski, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”.
 • Zbiórka do puszek na Fundusz Dzieła Trzeciego Tysiąclecia
 • W poniedziałek w Wilamowej o 18. oo ostatnie Nabożeństwo Fatimskie z procesją
 • We wtorek dzień Nauczyciela
 • W czwartek uroczystość Św. Jadwigi Śląskiej głównej patronki Śląska i rocznica wyboru papieża Jana Pawła II
 • W sobotę święto Św. Łukasza Ewangelisty.  Dzień Modlitw za Służbę zdrowia
 • W przyszłą niedzielę kolekta na Misje
 • W sobotę zbiórka na cele remontowe w parafii w Starym Paczkowie
 • I Diecezjalna Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia. Diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Piotr Bałos, zaprasza Księży Kapelanów wraz z Pracownikami Służby Zdrowia na I Diecezjalną Pielgrzymkę Pracowników Służby Zdrowia, która odbędzie się 18 października 2014 r. w Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Pielgrzymka wpisuje się w Rok Prymasowski. W programie pielgrzymki: Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Czai o godz.11.00; spotkanie przy kawie, okazja do wysłuchania wykładu Ks. Prof. Piotra Morcińca na temat klauzuli sumienia oraz możliwość zwiedzania miejsca uwięzienia Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny


OGŁOSZENIA  05 - 11 października 2014

27 Niedziela Zwykła –  Rok A

5 października 2014 r.

 Refleksja

„Gospodarz winnicy posłał do rolników swego syna, tak sobie myśląc: „Uszanują mojego syna”. Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili”.

Człowiek, który pozbył się Boga i nie oczekuje od Niego zbawienia, wierzy, że wolno mu robić wszystko, na co ma ochotę, że może stać się jedynym odniesieniem dla siebie i dla swego działania. Czy jednak, kiedy człowiek usuwa Boga z własnego horyzontu i myśli, że On „umarł”, jest naprawdę szczęśliwszy? Czy rzeczywiście staje się bardziej wolny? Czy kiedy ludzie ogłaszają się absolutnymi panami samych siebie i jedynymi władcami stworzenia, mogą zbudować społeczeństwo, w którym panują wolność, sprawiedliwość i pokój? Czy nie dzieje się raczej tak — o czym mówią obszernie codzienne doniesienia — że szerzą się samowola władzy, egoistyczne interesy, niesprawiedliwość, wyzysk i przemoc we wszelkiej postaci? Prowadzi to w ostateczności do tego, że człowiek staje się jeszcze bardziej samotny, a społeczeństwo bardziej podzielone i zagubione.

Ale w słowach Jezusa zawarta jest obietnica: winnica nie zostanie zniszczona. Właściciel pozostawia wprawdzie niewiernych rolników własnemu losowi, on sam nie wypiera się swojej winnicy, powierza ją innym, wiernym sługom. To oznacza, że jeżeli w pewnych regionach wiara słabnie, a nawet zanika, to gdzie indziej zawsze będą narody gotowe ją przyjąć. Dlatego Jezus, przytaczając słowa Psalmu 118: „Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym”, zapewnia że Jego śmierć nie oznacza przegranej Boga. Po śmierci nie pozostanie w grobie, a to co wydawać by się mogło całkowitą klęską, stanie się początkiem ostatecznego zwycięstwa.

Benedykt XVI


 • Dziś rocznica poświęcenia kościoła parafialnego /Kiermasz/. Modlitwą obejmujemy budowniczych, fundatorów i ofiarodawców kościoła
 • Dziś kolekta na Seminarium Duchowne i diecezjalne
 • W sobotę zbiórka  płodów rolnych na rzecz Seminarium /Wilamowa i Stary Paczków od godz. 9. oo/
 • W przyszłą niedzielę przypada Dzień Papieski w rocznicę wyboru Św. Jana Pawła II. Zbiórka do puszki na fundusz dzieła Trzeciego Tysiąclecia
 • Na Górze św. Anny od piątku do niedzieli pielgrzymka dzieci Maryi rejonu Nysa i Racibórz
 • Przez październik nabożeństwo różańcowe. Udziela się odpustu zupełnego każdego dnia pod zwykłymi warunkami wiernym, którzy odmawiają różaniec w kościele, kaplicy lub w rodzinie. Warunki: modlitwa 5 dziesiątek bez przerwy, rozmyślanie nad tajemnicami, przy publicznym odmawianiu zapowiada się tajemnice.
 • Różaniec w intencji pokoju. Apel do Róż Różańcowych. Krajowy i diecezjalny moderator Róż Różańcowych zwracają się do członków Żywego Różańca z apelem o modlitwę o dar pokój na świecie. Proszą, aby wszyscy członkowie Żywego Różańca w Polsce przez cały miesiąc październik do wyznaczonej tajemnicy różańcowej odmawianej każdego dnia w swoim kole/róży ofiarowali dodatkowo jeszcze jeden dziesiątek różańca – tajemnicę Ukoronowania Matki Bożej na Królową nieba i ziemi – w intencji pokoju. Tyle razy w historii świata modlitwa różańcowa ratowała od wojny i przynosiła pokój. Matka Boża w Fatimie bardzo konkretnie prosiła: „Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata”, a św. Jan Paweł II w Liście o różańcu zaznacza, że „odmawiając różaniec, nie można nie czuć się wyraźnie zobowiązanym do służby sprawie pokoju”. Rozumiejąc powagę sytuacji, bierzmy „ufnie koronkę różańca do rąk” i błagajmy Jezusa, Księcia Pokoju, o ten upragniony dar dla świata. Uciekajmy się pod płaszcz matczynej opieki Królowej Pokoju.
 • Projekt duszpasterski „Rodzice modlą się różańcem za dzieci”. Ma on polegać najpierw na rozbudzeniu w rodzicach w każdym wieku i z różnym doświadczeniem potrzeby modlitwy za dzieci, następnie – na wspólnej z rodzicami modlitwie różańcowej
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny
 • Poświęcenie Kaplicy Aniołów Stróżów i obchody Dnia Dziecka Utraconego w Opolu. Dziś o godz. 18.30 Biskup Opolski Andrzej Czaja odprawi Mszę św. w kościele św. Jacka w Opolu, w czasie której poświęci Kaplicę Aniołów Stróżów dedykowaną (poświęconą) Dzieciom Utraconym i Osieroconym Rodzicom. Od tego dnia będzie możliwość codziennej modlitwy w tej Kaplicy za dzieci, które zmarły, oraz za opłakujących je bliskich. 15 października zaś, w Dniu Dziecka Utraconego, w kościele św. Jacka odbywać się będą diecezjalne obchody tego Dnia (różaniec z procesją do Kaplicy oraz Msza św. w intencji Dzieci Utraconych i Osieroconych Rodziców).


OGŁOSZENIA  28 września - 05 października 2014

26 Niedziela Zwykła –  Rok A

28 września 2014 r.

Refleksja

Kiedy dwaj chłopcy słyszą wezwanie: „Idź dzisiaj i pracuj w winnicy”, jeden odpowiada „tak”, ale nie idzie. Drugi mówi „nie”, ale „opamiętał się” i idzie. Zwróćcie uwagę na te dwa słowa kluczowe: dzisiaj i opamiętał się, i pomyślcie o tych, którzy w tym momencie otaczają Jezusa. On sam jest zaproszeniem Boga, zaproszeniem najpotężniejszym: „Dzisiaj słuchajcie Mnie, słuchając mojego Syna”.

Niektórym wydawało się do tej pory, że mówią Bogu „tak”, w rzeczywistości jednak mówili Mu „nie” nie wiedzieli, jak naprawdę mówi się Bogu „tak”. Z tego punktu widzenia faryzeusze znajdowali się dokładnie w takiej samej sytuacji jak nierządnice. Wszyscy oni stali wobec ogromnej szansy, że oto mogą nareszcie powiedzieć Bogu „tak” natychmiast (dzisiaj): wystarczy, że będą słuchali Jezusa. Nierządnice rzucają się na tę szansę, faryzeusze nawet nie drgnęli.

W jaki sposób możemy wytłumaczyć tak odmienne reakcje? Wszystko zawarte jest w słowach „opamiętał się”. Ażeby powiedzieć Bogu „tak”, trzeba najpierw dostrzec, że w tym momencie mówimy Mu „nie”. Niełatwo się do tego przyznać. Najlepszym, tym, którzy tak jak faryzeusze starają się żyć dobrze, grozi niebezpieczeństwo, że będą przekonani o swojej bliskości z Bogiem i nie przyjdzie im do głowy, że powinni się opamiętać, zmienić. Dla nierządnic ich „nie” wypowiadane Bogu było tak oczywiste, że nie wahały się, gdy zobaczyły, w jaki sposób mogą powiedzieć Mu „tak” natychmiast.

Andre Seve

 • W przyszłą niedzielę rocznica poświęcenia kościoła parafialnego /Kiermasz/
 • W poniedziałek święto św. Michała, Gabriela i Rafała Archaniołów
 • W tym tygodniu I czwartek/ Godzina święta o powołania/ I piątek okazja do spowiedzi i I sobota miesiąca /różaniec wynagradzający, rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi/
 • Przez październik nabożeństwo różańcowe. Udziela się odpustu zupełnego każdego dnia pod zwykłymi warunkami wiernym, którzy odmawiają różaniec w kościele, kaplicy lub w rodzinie. Warunki: modlitwa 5 dziesiątek bez przerwy, rozmyślanie nad tajemnicami, przy publicznym odmawianiu zapowiada się tajemnice.
 • Różaniec w intencji pokoju. Apel do Róż Różańcowych. Krajowy i diecezjalny moderator Róż Różańcowych zwracają się do członków Żywego Różańca z apelem o modlitwę o dar pokój na świecie. Proszą, aby wszyscy członkowie Żywego Różańca w Polsce przez cały miesiąc październik do wyznaczonej tajemnicy różańcowej odmawianej każdego dnia w swoim kole/róży ofiarowali dodatkowo jeszcze jeden dziesiątek różańca – tajemnicę Ukoronowania Matki Bożej na Królową nieba i ziemi – w intencji pokoju. Tyle razy w historii świata modlitwa różańcowa ratowała od wojny i przynosiła pokój. Matka Boża w Fatimie bardzo konkretnie prosiła: „Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata”, a św. Jan Paweł II w Liście o różańcu zaznacza, że „odmawiając różaniec, nie można nie czuć się wyraźnie zobowiązanym do służby sprawie pokoju”. Rozumiejąc powagę sytuacji, bierzmy „ufnie koronkę różańca do rąk” i błagajmy Jezusa, Księcia Pokoju, o ten upragniony dar dla świata. Uciekajmy się pod płaszcz matczynej opieki Królowej Pokoju.
 • W czwartek świętych Aniołów Stróżów
 • W sobotę w Trzebnicy Pielgrzymka Caritas  Diecezji Opolskiej
 • W przyszłą  niedzielę kolekta na potrzeby Seminarium i instytucji diecezjalnych
 • Od  przyszłej niedzieli rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia
 • Projekt duszpasterski „Rodzice modlą się różańcem za dzieci”. Ma on polegać najpierw na rozbudzeniu w rodzicach w każdym wieku i z różnym doświadczeniem potrzeby modlitwy za dzieci, następnie – na wspólnej z rodzicami modlitwie różańcowej
 • W poniedziałek po Mszy wieczornej katecheza dla dzieci komunijnych w Starym Paczkowie zaś we wtorek o 16.oo w Wilamowej
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny

Dzień Modlitwy Kościoła w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Biskupów poświęconego “Wyzwaniom duszpasterskim wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”. Sekretariat KEP przekazuje za naszym pośrednictwem informację o ustanowieniu przez Ojca Świętego Franciszka niedzieli 28 września br. Dniem Modlitwy całego Kościoła w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów poświęconego „Wyzwaniom duszpasterskim wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”.


OGŁOSZENIA  22 - 28 września  2014

25 Niedziela Zwykła –  Rok A

21 września 2014 r.

Refleksja

„Myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi”.

Jeśli coś zrozumiałem, to jednocześnie oswoiłem. Nie zaskoczy mnie za bardzo, nie zburzy skrzętnie poukładanego porządku w myślach i sercu. Jeśli zrozumiałem, to wiem czego mogę się spodziewać.

My, ludzie XXI wieku, nie lubimy tajemnicy. Nie chodzi o sekret, z którym idzie w parze zobowiązanie do dyskrecji. Nie lubimy tajemnicy, czyli czegoś lub Kogoś, kto wymyka się naszym narzędziom badawczym, definicjom, schematom. Nienazwany i Nieopisany powoduje poczucie niepewności, może pewnego rodzaju lęk, pokorę. Czy w odniesieniu do Boga taki stan człowieczej duszy nie nazywaliśmy kiedyś bojaźnią Bożą? Przed Nim brakuje słów i pewności, że za chwilę będzie tak, a nie inaczej. Jest poczucie, że On widzi więcej, może więcej i intuicyjnie zginające się przed Nim kolana. „Jeśli nie Ty, to kto?”.

Bóg nie ma nic wspólnego z ironicznie obojętnym nauczycielem, który pozostawiłby intelektualny głód podopiecznych bez zaspokojenia. Boże myśli nie są naszymi, ale jeśli cokolwiek ma moc dostrajania naszych myśli do zamiarów Najwyższego to najpewniej jest to żywe Słowo Boże. Kiedy się nim karmimy, mocą Ducha samo zaczyna w nas pracować.


 • Projekt duszpasterski „Rodzice modlą się różańcem za dzieci”. Chcemy zaproponować przeprowadzenie w parafii w październiku (w związku z trwającym Rokiem Rodziny) projektu duszpasterskiego „Rodzice modlą się różańcem za dzieci”. Ma on polegać najpierw na rozbudzeniu w rodzicach w każdym wieku i z różnym doświadczeniem potrzeby modlitwy za dzieci, następnie – na wspólnej z rodzicami modlitwie różańcowej, wreszcie na skierowaniu propozycji podjęcia stałej modlitwy w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Różańca Rodziców za Dzieci, znanej w Polce i Europie od 13 lat.
 • Prudnicki Rok Prymasowski. Msza św. inauguracyjną, którą w niedzielę 5 października o godz. 11.30 w Prudniku - Lesie odprawi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Na to spotkanie OO. Franciszkanie i Biskup Opolski zapraszają szczególnie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz członków Bractwa św. Józefa.
 •  środę katecheza dla bierzmowanych kl. II
 • W piątek o 16. oo w Wilamowej katecheza dla bierzmowanych
 • Dziś kolekta na budowę kościołów i jałmużna postna z całego roku
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny


Zapowiedzi przedślubne:

Piekarczyk Konrad, kawaler, Nysa, Osmańczyka 4/9

Gnieciak Alicja, panna, Stary Paczków 86                         zap. III


OGŁOSZENIA 15 - 21  września  2014

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego –  Rok A

14 września 2014 r.

 Refleksja

„Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne”.

Wielką popularnością w księgarniach religijnych cieszy się książka „Moc uwielbienia”. Opowiada o tym, jak zmienia się życie człowieka, gdy zaczyna szczerze Bogu dziękować i Go uwielbiać. Autor, Merlin Carothers, dzieli się doświadczeniem rozmów z ludźmi, których problemy „powaliły na łopatki”. „Podziękuj za to Bogu?” – prowokacyjna zachęta, spotykała się początkowo z niezrozumieniem, zdziwieniem, a nawet buntem zrozpaczonych rozmówców. „Jak mogę za to dziękować? Przecież to jest złe. Przez to cierpię!”. Merlin z rozbrajającą szczerością mawiał wtedy: „Ale gdyby nie to doświadczenie, nie przyszedłbyś tak szczerze do Boga! Nie miałbyś potrzeby tak bardzo Go szukać”.

Dziękując za wszystko, wyrażamy naszą ufność, że „Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra” (Rz 8, 28). Także w tym, co nas boli, czego nie rozumiemy, na co nie potrafimy się zgodzić. Skoro Bóg nawet w takich sytuacjach myśli o naszym dobru, to świadczy o tym, że Mu naprawdę zależy i że On sam jest dobry. Z autentycznym dziękczynieniem idzie w parze uwielbienie, innymi słowy: wywyższenie Boga. Już nie za coś, ale ze względu na to, jaki jest Bóg.

Wywyższenie Jezusa dokonało się na krzyżu, na Golgocie. On oddał Swoje życie, abym mógł żyć wiecznie z Nim i w Nim. A jak jest na mojej Golgocie – w moim sercu? Czy wywyższyłem już Jezusa?OGŁOSZENIA 08 - 14  września  2014

23 Niedziela Zwykła –  Rok A

7 września 2014 r.

 Refleksja

To, co kiedyś mieściło się z trudem w przypominającym małą szafkę komputerze, dzisiaj nosimy w smartfonie w kieszeni lub torebce. Coraz bardziej wymyślne metody parzenia kawy, kojarzone do niedawna z krajami Południa, wypierają z naszych domów tradycyjną zalewajkę. Rukola, ser feta, tzatziki i tortille zastępują w lodówkach dobrze znane sery, sałaty itd. Niejedna rodzina odkładając pieniądze na wakacyjny wyjazd, wybiera już nie polskie Pomorze z rozkapryszoną pogodą, ale gorącą Dalmację z adriatyckimi riwierami.

Współczesny świat krzyczy: „Możesz więcej!” – więcej kupić, więcej zjeść, więcej mieć, więcej umieć, więcej przeżyć.

„Czy człowiek w kontekście postępu staje się lepszy, duchowo dojrzalszy, bardziej świadomy godności swego człowieczeństwa, bardziej odpowiedzialny, bardziej otwarty na drugich, zwłaszcza dla potrzebujących, dla słabszych, bardziej gotowy świadczyć i nieść pomoc wszystkim?” – pytał w 1979 roku św. Jan Paweł II.

Jeżeli żyje Ci się lepiej niż kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu, to zadaj sobie pytanie o miłość. Czy bardziej kochasz? Czy masz w sobie więcej siły do służenia bliskim, przebaczania, czy po prostu do wysłuchania drugiego człowieka?

Św. Paweł w Liście do Rzymian pisze: „Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne - streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.

Miłość sprawia, że żyje się lepiej – nie dlatego, że coś masz, ale dlatego, że kochając jesteś „większy”, niż byłeś jeszcze niedawno.
OGŁOSZENIA 01 - 07  września  2014

 • Modlitwa o pokój w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Biskupi polscy i niemieccy wspólnie uczczą 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W niedzielę 31 sierpnia w katedrze gliwickiej przewodniczący Episkopatów abp Stanisław Gądecki i kard. Reinhard Marx będą celebrować Mszę św. w intencji pokoju na świecie. Kolejnym punktem uroczystości będzie modlitwa ekumeniczna i międzywyznaniowa przy dawnej radiostacji gliwickiej. „Prowokacja Gliwicka”, czyli atak na radiostację w 1939 roku przez przebranych w polskie mundury Niemców, stał się dla Adolfa Hitlera pretekstem do rozpoczęcia wojny. Modlitwie w tym miejscu przewodniczyć będą abp Wiktor Skworc z Katowic i abp Ludwig Schick z Bambergu z grup kontaktowych obydwu Episkopatów.
 • w poniedziałek wsp. Bł. Bronisławy patronki diecezji
 • W tym tygodniu I czwartek miesiąca/ modlitwa o powołania/ I piątek i I sobota
 • W sobotę od 9. 3o Odwiedziny chorych
 • Za tydzień Dożynki parafialne. Suma o 12. oo
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny i Mały Gość Niedzielny
 • W przyszłą  niedzielę kolekta na Seminarium i Kurię
 • We wtorek o 16 oo w Wilamowej zaś w piątek spotkanie kandydatów do bierzmowania obie klasy /z rodzicami obowiązkowo/

OGŁOSZENIA 24-31  sierpień  2014


 • We wtorek NMP Częstochowskiej
 • W piątek okazja do spowiedzi dla dzieci i młodzieży przed nowym rokiem szkolnym
 • Na Górze św.  Anny we wtorek i środę pielgrzymka ministrantów
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny
 • Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. Decyzją Prezydium Konferencji Episkopatu Polski - dzień 26 sierpnia 2014 r. został ustanowiony Dniem Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.


OGŁOSZENIA 18 - 24  sierpień  2014

 • Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Dziś, jutro i we wtorek z różnych miejscowości naszej diecezji wyruszają strumienie 38. Pieszej Pielgrzymki Opolska na Jasną Górę. W Roku Rodziny pielgrzymka jest okazją do refleksji nad pięknem i duchowym bogactwem życia rodzinnego. Jej motto brzmi: „Głosić radość Ewangelii w rodzinie”. Wszystkich parafian pozostających w tych dniach w swoich domach, czasem przykutych do łoża boleści, pozostających w swoich miejscach pracy i przy swoich obowiązkach zapraszam do duchowego pielgrzymowania i korzystania z duchowych owoców pielgrzymki poprzez dołączenie do niej swojego trudu, cierpienia i modlitwy.
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny
 • W razie potrzeby zgłaszamy się do Ojców Redemptorystów w Paczkowie

OGŁOSZENIA 11 - 17  sierpień  2014

19 Niedziela Zwykła –  Rok A

10 sierpnia 2014 r.

 Refleksja

Kiedy życie upływa spokojnie, wiara w Jezusa wydaje się bajecznie prosta: lubimy to, co Jezus mówi, mamy ochotę robić to, czego od nas wymaga, zwłaszcza gdy mówi o miłości.

Nadciąga burza, noc cierpień fizycznych, noc porażki, zdrady, starości. Jak wierzyć, że Jezus wydobędzie nas z tych odmętów?

Cud, który się wtedy wydarzył, może powtórzyć się teraz dla nas. Ten sam Jezus jest przy nas i mówi: „Nie bój się”. I mówi: „Przyjdź!”. Usłyszeć i zrozumieć to „przyjdź”, to odczuć w sobie ciepło ufności. Prosimy Go, aby pozwolił nam iść ku sobie, ku odrobinie stabilności i spokoju, a On mówi: „Przyjdź!” Jeśli walka z lękiem jest ciężka, czujemy na sobie Jego spojrzenie pełne czułej surowości: „Małej wiary, czemu wątpisz?”.

Gdy już usłyszymy ten głos mówiący: „Nie bój się”, czy wówczas zmienia się bieg wydarzeń? Niekoniecznie, choć czasem to się zdarza. Na pewno jednak zmieniamy się my, potrafimy nieść to, co wydawało nam się nie do uniesienia. „Ty jesteś Synem Bożym, z Tobą będę kroczył po wodach lęku i cierpienia”.

Dalej nie mogę już nic powiedzieć. Tylko ten, kto doświadczył takiej ufności, wie, co to znaczy: „I wiatr się uciszył”.

Andre Seve


 • 38 Piesza Pielgrzymka Opolska odbędzie się w dniach 17-23 sierpnia 2014 r. Z radością informujemy, że ruszyła oficjalna strona Pieszej Pielgrzymki Opolskiej o adresie: http://pielgrzymka-opolska.pl
 • Biskup Opolski serdecznie zaprasza do podjęcia trudu i radości pielgrzymowania na Jasną Górę w dniach 17 – 23 sierpnia br. Niech będzie to dla pielgrzymów czas słuchania i rozważania słowa Bożego, czas wytrwałej modlitwy i przemiany serc, czas wzajemnego ubogacania siebie i tworzenia wspólnoty Kościoła. W Roku Rodziny niech Pielgrzymka będzie nadto okazją do refleksji nad pięknem i duchowym bogactwem życia rodzinnego zgodnie z mottem pielgrzymki: „Głosić radość Ewangelii w rodzinie” oraz do modlitewnego zawierzenia Maryi naszych rodzin. Pozostających z rożnych przyczyn w swoich domach, czasem przykutych do łoża boleści, pozostających w swoich miejscach pracy i przy swoich obowiązkach zapraszamy do duchowego pielgrzymowania i korzystania z duchowych owoców pielgrzymki poprzez dołączenie do niej swojego trudu, cierpienia i modlitwy.
 • W przyszłą niedzielę rusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Spotkanie organizacyjne 6 żółtej u OO Werbistów w Nysie /salka/ o 19. oo
 • Dziś kolekta na światło w piątek na wydział teologiczny w Opolu. Bóg zapłać za ofiarę
 • W piątek uroczystość nakazana Wniebowzięcie NMP. Błogosławieństwo ziół i kwiatów
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny
 • Do nabycia Kalendarz Misjonarzy Oblatów na przyszły rok. 5,-
 • W Czwartek Ognisko modlitwy za Młodych od 17. oo.


OGŁOSZENIA 03 - 10  sierpień  2014

18 Niedziela Zwykła –  Rok A

3 sierpnia 2014 r.

 Refleksja

Jezus zna ludzkie głody. Spogląda na tłumy z tą przenikliwością miłości, która rozbudza w Nim poryw Bożego współczucia: „Dam wam chleba i dam wam o wiele więcej, Ja sam jestem chlebem na wasz wielki głód”.

Ewangelista dyskretnie nawiązuje do Eucharystii: „Wziął chleby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby, dał je”. Dziś w naszym rozważaniu zadamy sobie pytanie: czy przystępujemy do komunii, ponieważ czujemy głód, który jeden tylko Jezus może zaspokoić? (…).

Aby być nakarmionym przez Jezusa, konieczne jest żywe przebudzenie wiary, dlatego Mszę świętą rozpoczynamy przygotowaniem pokutnym, po którym otrzymujemy pokarm wiary. Człowiek wierzący pochwycony jest przez dwie rzeczywistości: rzeczywistość życia, praca, czas wolny, troski, miłości i trudy; oraz rzeczywistość Bożą. Nie są to dwie rzeczywistości równoległe ani przeciwstawne, jak to niekiedy mamy ochotę sobie wyobrażać. Bez Boga rzeczywistość życia jest uboga, ograniczona i przygniatająca. Ale gdy nasze życie przepełnione zostaje rzeczywistością Bożą, wtedy rozkwita ono  bezkresne, radosne, przeistoczone.

Wszystko to wiemy, ale szybko zapominamy i Chleb życia nie ma za bardzo czego karmić. Jeśli w tym momencie czujemy brak apetytu, spróbujmy wskrzesić swoją wiarę, a wówczas odnajdziemy prawdziwy głód rzeczywistości Boga i będziemy wiedzieli, dlaczego idziemy na Mszę świętą.

Andre Seve • 38 Piesza Pielgrzymka Opolska odbędzie się w dniach 17-23 sierpnia 2014 r. Z radością informujemy, że ruszyła oficjalna strona Pieszej Pielgrzymki Opolskiej o adresie: http://pielgrzymka-opolska.pl Na stronie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje o pielgrzymce, a w przyszłości będzie ona uzupełniania o relacje, świadectwa, zdjęcia oraz materiały dla kapłanów.
 • Dziś także odpust Porcjunkuli MB Anielskiej
 • Dziś kolekta na Seminarium i diecezjalne instytucje. Za tydzień  na światło
 • Prasa katolicka: Gość Niedzielny
 • Do nabycia Kalendarz Misjonarzy Oblatów na przyszły rok. 5,-
 • W środę Święto Przemieniania Pańskiego
 • W czwartek Ognisko Modlitwy za młodych od 17. oo.